top of page
Parallel Lines

Wydarzenia Stowarzyszenia

Nasze stowarzyszenie poza coroczną organizacją życia Polskiej Szkoły Eureka organizuje co jakiś czas dodatkowe wydarzenia kulturalne. Chętnie też wychodzimy poza mury szkolne, aby uczestniczyć w życiu społeczności lokalnej, dzięki czemu z dumą promujemy Polskę! Zachęcamy także do zapoznania się z historią naszych wydarzeń. 

Polonijne spotkanie ze sztuką!

Wystawa_2.jpeg
Malarka_Muzycy.jpeg

Pod koniec maja 2026 roku odbył się „Polonijny Dzień ze sztuką: malarstwo malarki Pani Agaty Morawiec”. Wydarzenie to zostało zorganizowane dzięki dofinansowaniu w ramach konkursu opieki nad Polonią i Polakami za granicą w roku 2026 przez Senat RP. Polska szkoła „Eureka” im. Marii Skłodowskiej-Curie w Leuven wraz ze stowarzyszeniem „Factory of Identity” podjęła się organizacji spotkania paru światów: dziecięcej kreatywności, polonijnych muzyków, zarówno tych profesjonalnych jak i jeszcze nie, pedagogów i psychologów oraz reprezentantów świata sztuki wizualnej. Tak naprawdę każdy, tego dnia, mógł wejść do zabytkowej kamienicy w sercu Brukseli, aby wziąć udział w tym przedsięwzięciu w takim zakresie, który go interesował. Dzieci miały okazję zagrać w grę edukacyjną dotyczącą malarstwa nie tylko Pani Agaty Morawiec. Gra była przygotowana dla dwóch grup wiekowych, aby nikt się nie nudził. Tak samo jak i drobny prezent, który każdy uczestnik otrzymywał na końcu gry. Bardzo dziękujemy Polskiej Szkole Eureka za przygotowanie tej zabawy oraz zasponsorowanie prezentów.

Wystawa składała się nie tylko z prac Pani Morawiec.  Umieściliśmy na niej także prace innych artystów, znany i nieznanych a nawet uczniów. Warunek był jeden: praca miała być inspirowana pracami artystki. Prócz malarstwa, kolażu znalazł się tam nawet wiersz. Był też jeden ważny element wystawy, który odróżniał się od reszty. Była to praca młodej byłej uczennicy bohaterki tego dnia, czyli obecnie już studentki ASP Wiktorii. Miała ona okazję m.in. pod okiem Pani Agaty ćwiczyć swoją technikę rysunku i malarstwa. Wsparcie jakie od niej otrzymała ta młoda osoba zaowocowało i jest realnym wskaźnikiem talentu pedagogicznego artystki. Na część wystawy ukazująca bohaterkę tego dnia jako nauczyciela składały się: obraz Wiktorii Błażejczyk, jej portfolio, fotografie jej prac oraz fotorelacje z życia studenckiego na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie wraz z paroma gadżetami typowymi dla artystycznego atelier. Pani Morawiec sama bardzo skromnie wypowiada się o swoich warsztatach artystycznych czy o fakcie, że zaczęła być także inspiracją dla młodszego pokolenia. Otwarcie przyznaje, że sama także czasem inspiruje się pracami innych, co można było zobaczyć na wystawie, gdzie obok jej obrazu była fotografia służąca za inspirację. Warto pamiętać, że sztuką i pasją trzeba się dzielić z innymi i to był powracający motyw naszego spotkania.

Najważniejszym momentem tego dnia był jednak wywiad z Panią Agatą Morawiec, który po mistrzowsku przeprowadziła Pani Agnieszka Łozińska. Przebiegł on tak subtelnie i naturalnie może dlatego, że Pani Agnieszka także jest artystką, zawodowo zajmuje się fotografią. Mieliśmy okazję dowiedzieć się trochę o drodze jaką malarka przeszła od małej dziewczynki zafascynowanej teksturą farb aż do uznanej artystki, której obrazy są wystawiane na innych kontynentach. Przypomnijmy choćby jedno z ostatnich wyróżnień Pani Agaty: w 2025 roku została ona Międzynarodową Nagrodę Artysty Roku Fundacji Effeto Arte.  Jej prace zostają regularnie doceniane na całym świecie: Stany Zjednoczone, Meksyk, Grecja, Holandia. Zachęcamy do zapoznania się z jej stroną internetową i mediami społecznościowymi.

Pomysł na organizację „Polonijnego Dnia ze sztuką” zrodził się na kanwie wieczora poetyckiego byłej nauczycielki szkoły „Eureka” Pani Grażyny Bułacińskiej-Drapik. Wydarzenie to odbyło się w zeszłym roku, dzięki współpracy z Domem Polski Wschodniej, który udzielił nam swoich pomieszczeń. Okazało się, że wśród polonii Belgijskiej mamy jeszcze wielbicieli kultury wysokiej i jest dla kogo organizować takie niszowe wydarzenia. Jednocześnie tworzymy wtedy przestrzeń dla dzieci i młodzieży polonijnej do wykazania się swoimi talentami, co także jest ważne dla kultywowania tożsamości polskiej. Stąd pomysł, aby po wywiadzie z malarką zorganizować koncert, który znacznie się przeciągną w czasie dzięki trójce zdolnych i zaradnych sióstr: Glorii, Apolonii i Lilianie. To one samodzielnie wymyśliły repertuar i zagrały łącznie aż 17 utworów w tym także polskich kompozytorów. W trakcie koncertu grały także dwie starsze reprezentantki młodzieży polonijnej: Martyna i Małgorzata. Występy dziewcząt zrobiły wielkie wrażenie na profesjonalnym skrzypku Panu Mateuszu Kolasińskim, którego szczególnie wzruszyły fragemnty utworów Fryderyka Chopina. Razem z Panią Urszulą Markowską zwieńczyli nasz „Polonijny Dzień Spotkania ze Sztuką” profesjonalnym koncertem na skrzypce i wiolonczelę. Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom i do kolejnego razu!

wystawa_5.jpeg
Kolasinski i MArkowska.jpeg
logo_senat_polonia_2026.jpg
logo_senat_polonia_2026.jpg
Różne pędzle malarskie

Zapraszamy do zapoznania się ze sztuką Pani Morawiec na jej mediach społecznościowych oraz stronie internetowej.

  • Facebook

Wydarzenia z lat poprzednich 

Warsztaty Animacji:

“Język Polski przez świat animacji kinematografii – warsztaty dla dzieci i młodzieży polonijnej w Belgii”

jesień 2025

"Dofinansowano przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego ze środków budżetu państwa przekazanych przez Fundację Wolność i Demokracja w ramach zadania „Minigranty - koncepcja wspierająca strategiczne kierunki działalności Instytutu Rozwoju Języka Polskiego na lata 2025-2030”.

Jula_kwadrat.jpg
Oznaczenie_IRJP+budżet.jpg

Dzięki wsparciu finansowemu uczestnicy warsztatów mieli okazję bez opłat, pod okiem naszej Polonijnej Liderki Julii Sznajder, stawiać swoje pierwsze kroki w animacji używając profesjonalnego sprzętu. Jesteśmy bardzo wdzięczni za okazane nam zaufanie, bez niego nie udałoby się nam zorganizować tak ciekawego przedsięwzięcia. Pięknie było obserwować jak nasza młoda polonia nie tylko miała szansę na pogłębianie wiedzy, ale też i integrację podczas wspólnego zanurzenia się w kulturze polskiego filmu i animacji.

Po Ra na dosiwadczanie Polski.jpg

27-31 październik 2025

     Długo zastanawialiśmy się co powinno być tematem przewodnim w tym roku na naszych półkoloniach jesiennych. Imię naszej patronki, Marii Skłodowskiej-Curie w końcu zobowiązuje. Sama nazwa szkoły „Eureka” także. Zdecydowaliśmy się więc na zorganizowanie półkolonii eksperymentalnych: “Doświadczaj Polski z Eureką!”, podczas których każdego dnia będziemy przeprowadzać eksperymenty. Zaczniemy oczywiście od tych chemicznych, gdyż pierwszego dnia zapoznamy się bliżej z Marią Skłodowską-Curie. Kolejnego dnia opowie nam ona trochę o kosmosie i Koperniku a w ramach eksperymentów będziemy budować rakiety! Tylko po to, aby trzeciego dnia uspokoić nasze emocje kontemplując Polską i nie tylko, przyrodę, która także będzie przedmiotem naszych eksperymentów. Na koniec poprzez różnorakie doświadczenia z falami dźwiękowymi zapoznamy się z tym jak powstaje muzyka, także ta Polska.  Ostatniego dnia, choć będzie trzeba się pożegnać, to nie będzie nam smutno. Kolorowe eksperymenty z pigmentami i zgłębienie optyki odpowiedzą nam na pytania, dlaczego postrzegamy świat tak a nie inaczej. Zabawa kolorami przybliży nas do sztuki, w szczególności malarstwa Polskiego.

    Przyznajemy, że realizacja tych naszych kreatywnych pomysłów nie byłaby możliwa, gdyby nie współpraca z fundacją Wolność i Demokracja, dzięki której dostaliśmy fundusze na realizacje tak intensywnej półkolonii od Instytutu Języka Polskiego.

stopka_półkolonie (1).png
Wieczór_PoetyckiPicture 1.jpg
Wieczór_Poetycki_uczniowie.jpg

24 maj 2025

Wieczór poetycki Grażyny Bułaćińskiej-Drapik

W Domu Polski Wschodniej w Brukseli odbył się wieczór poetycki "Sercem i Duszą Pisane", poświęcony twórczości byłej nauczycielki szkoły Grażyny Bułacińskiej-Drapik. Wieczór zorganizowała Aleksandra Wojtczak, przewodnicząca Stowarzyszenia „Daskalia”.  Program obejmował wywiad z poetką i część artystyczną. Wśród występujących znaleźli się uczniowie naszej szkoły – dwie uczennice zagrały na pianinie, a absolwentka szkoły zaśpiewała dwie piosenki. Wystawie towarzyszyła też wystawa prac plastycznych uczniów szkoły – kolaże, które powstały na bazie skojarzeń wywołanych przez wiersz o Polsce.

23 marzec 2025

Uczestnictwo w biegu "Tropem Wilczym"  w
Complain-la-Tour

23 marca w Comblain-la-Tour odbyła się XIII edycja Biegu "Tropem Wilczym", który honoruje pamięć Żołnierzy Wyklętych. Żołnierze Wyklęci to bohaterowie polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór podporządkowaniu Polski ZSRR. Pamięć bohaterów uczciły także nauczycielki naszej szkoły: pani Ola, pani Ula i pani Emilia. Dziękujemy organizatorom biegu: Polska Macierz Szkolna w Belgii, Polska Grupa Pamięci Historycznej i Związkowi Polaków w Belgii. Chwała Bohaterom! 🇵🇱

tropem Wilczym.jpg
w MAciezy na biegu.jpg
Verhaalen.jpg
Poezja na scenie.jpeg

11 marzec 2025

Czytanie poezji na deskach teatru "Stadsschouwburg" w Leuven

11 marca Polska Szkoła Eureka wyszła wreszcie poza swe mury. Na deskach teatru Schouwburg w Leuven nasza psycholog Pani Ola wraz z inną nauczycielką Grażyną Bułacińską-Drapik czytały jej wiersze. Obydwie poznały się dzięki wspólnej pracy w polskiej szkole Leuven i choć ich drogi rozeszły się na parę lat, to teraz połączyła je poezja oraz scena. Pani Grażyna wydała tomik „Sercem i Duszą pisane”, który Pani Ola zaczęła tłumaczyć na języki angielski i niderlandzki, aby przybliżyć społeczności lokalnej sztukę polską. Przedstawienie „Verhalen van 1001 Landen” było reżyserowane przez Panią Anissę Zahi a pomysłodawcą całego przedsięwzięcia było miasto Leuven.

grudzień 2024

Międzyszkolny konkurs literacki "Moja Wielka opowieść Wigilijna"

Organizacja międzyszkolnego konkursu literackiego „Moja Wielka polska Opowieść Wigilijna”. Zadanie konkursowe polegało na napisaniu humorystycznego opowiadania osadzonego w okresie świątecznym. Nadesłane prace mailowo do stowarzyszenia, były kodowane i rozsyłane do Jury, które wybrało zwycięzców. Jak co roku przewodniczącą Jury była Pani doktor Anna Kisiel z KU Leuven.  W tym roku także nagrodami były roczne bilety do Walibii oraz Technopolis a także wiele nagród dodatkowych oraz wyróżnień. Głównym sponsorem konkursu była firma Belgica. Dziękujemy wszystkim sponsorom za świetną zabawę!

I miejsce konkurs literacki.jpg
Efgoeddag_23 kwiecien 2024.jpg
erfgoeddag_2.jpg

21 kwiecień 2024

Uczestnictwo w "Erfgoeddag" Leuven

Tego dnia nasze stowarzyszenie reprezentowało środowisko polonijne na Erfgoeddag w Leuven. Grono pedagogiczne szkoły "Eureka" wraz z rodzicami i innymi sympatykami stowarzyszenia, przygotowało polskie wypieki, by przybliżyć lokalnemu środowisku nasza kulturę. W końcu przez żołądek do serca...

bottom of page